Jedním ze sekundárních druhů podvodných jednání při poskytování mimobankovních financování (úvěrů) je taktika podepište rychle, nemáme čas.
Je to typická forma jednání s klientem z pozice síly, kdy ten má obavy z toho, aby se poskytnutí úvěru na refinancování jeho závazků (vyplacení exekucí apod.) nějak nezkomplikovalo.
Bohužel pořád v ČR existují společnosti, které se takto chovají a které tímto způsobem natlačí klienta do předem připravené nevýhodné pozice, která je základem pro pozdější využití pro klienta nebezpečných ustanovení takto sjednané úvěrové smlouvy.
Účelem je donutit klienta aby podepsal úvěrovou smlouvu, ve které se například zaváže ke splnění technicky nesplnitelných podmínek a jakmile tyto podmínky není schopen splnit (vůbec se nemusí jednat o platební morálku) tak firma využije všech dostupných prostředků s sankcím, které jí smlouva umožňuje.
Z minulosti je známo mnoho případů a různých taktik, které se úspěšně dařilo využívat a pak zcela legální cestou uplatňovat pomocí soudů či rozhodčích sporů.
Vinkulace pojištění
Zavinkulování pojistky nemovitosti je standardní technikou, která zaručuje investorovi (bance i nebankovní spol.) že v případě poškození zástavy bude pojišťovna plnit v jeho prospěch – nepřijde o půjčené prostředky ani v tomto případě.
Vinkulace pojistky ve prospěch třetí osoby se dělá poměrně jednoduše a stačí proto vyplnit zpryvidla jeden formulář u Vašeho pojistného ústavu. Ve smlouvě o úvěru může být sjednáno, že dlužník zajistí vinkulaci pojistění do nějaké doby po uzavření této úvěrové smlouvy. Pokud na tuto “nepodstatnou” drobnost dlužník zapomene, po uplynutí lhůty pro vinkulaci mu může být vypovězen úvěr a náležitou, smlouvou sjednanou penalizací.
Solidní společnost vyžaduje zavinkulování pojištění již při podpisu smluvní dokumentace či těsně po něm a nenechává tuto povinnost na dlužníkovi později.
Málo času na prostudování smlouvy
Velmi účinným způsobem, jak dostat dlužníka do nevýhodné pozice je časově omezená možnost prostudování smlouvy o úvěru. Zvláště jedna nejmenovaná společnost (v současnosti již přejmenovaná) měla tuto techniku dovedenou do dokonalosti. Není nic jednoduššího, než podstrčit zájemci o financování osmistránkovou smlouvu a postávat u něho s tvrzením, “promiňte, támhle čekají další”. Je až k nevíře, kolik lidí bylo ochotno podepsat úvěrovou smlouvu za takových podmínek.
Společnost, která s Vámi chce udělat obchod a ne Vás podvést, Vám dá dostatek prostoru na prostudování smluvní dokumentace.
Odkaz na Obchodní podmínky
Po vzoru bankovních ústavů se naučily soukromé společnosti vytvářet sjednocené Obchodní podmínky, které zveřejňují (více či méně) zpravidla na svých webových stránkách. Mnoho důležitých ustanovení úvěrové smlouvy může být upraveno takovými Obchodními podmínkami, které pak nemusí být vůbec přikládány ke smluvní dokumentaci a z této dokumentace jsou pouze odkazovány. Tehdy je celkem nasnadě, že klient podepíše úvěrovou smlouvu o které prakticky nic neví ani když si jí přečte, protože mnoho většinou nejdůležitějších skutečností je zakotveno někde úplně jinde.
Smluvní dokumentaci žádejte ještě před termínem jejího podpisu. Řádně jí prostudujte včetně všech odkazovaných dokumentů. Pokud něčemu zcela nerozumíte, raději se poraďte s odborníkem.
Chvíle podpisu smluvní dokumentace Vašeho financování je tím nejdůležitějším okamžikem, který může poznamenat Váš život na dlouhou dobu především pokud toto financování je zajištěno Vaší nemovitostí.
Dostatek Vaší pozornosti a nedůvěry Vás může vyvarovat velkých problémů v budoucnosti.
Mohlo by Vás také zajímat