Novela zákona o Exekucí­ch: Využijte svou nemovitost na splácení­ pohledávek lépe

Bybobo

Novela zákona o Exekucí­ch: Využijte svou nemovitost na splácení­ pohledávek lépe


Novela zákona o Exekucí­ch: Využijte svou nemovitost na splácení­ pohledávek lépeNovelizace Exekučního řádu
přinesla mimo jiných změn jednu naprostou novinku, která prozatím v aplikačních procesech exekučních řízení nebyla ani myslitelná.
Touto novinkou je zavedení možnosti plnění exekučně vymáhaných pohledávek z majetku povinného ve formě jeho správy nebo-li provozování za účelem dosažení zisku, který se použije na úhradu pohledávek.

Tento způsob řešení zadluženosti známe dobře z procesních úkonů Konkursního správce, ale ve vymáhání exekucí je novinkou, která by mohla některým občanům či subjektům pomoci lépe a produktivněji než prostý prodej v nucené dražbě za likvidačních ekonomických ukazatelů.

Prodej nemovitosti v nucené dražbě

je hojně využívaný způsob přeměny majetku povinného ve finanční prostředky, potřebné k plnění jeho exekučně vymáhaných závazků.
Hlavní nevýhodou nucené dražby je její neskutečně nízká finanční produktivita. Při dražebním jednání se vyvolávací cena stanovuje při prvním jednání na hodnotu 2/3 ze znaleckého posudku, který bývá už tak silně podhodnocen.

Příklad: nemovitost v reálné tržní ceně 3.000.000,- CZK je znalcem odhadnuta na 2.400.000,-. První kolo dražby znamená vyvolávací cenu 2/3 z odhadu – tedy  1.600.000,-. Pokud se na dražbu nepřihlásí žádný dražitel, následuje druhé kolo dražby, kde vyvolávací cena činí 1/2 z znaleckého posudku, přesně 1.200.000,- Kč. Nedá se spekulovat zda se kde co vydraží či nevydraží a za kolik. Je to dané lokalitou, povahou a technickým stavem nemovitosti a dalšími příbuznými aspekty.
V každém případě není možno předpokládat, že se vydraží za 3mil, zpravidla hrubá ztráta z hodnoty nemovitosti činí 20 – 40% (600tis – 1.2mil). Když se z vydražené částky odečtou všechny náklady a odměny, sníží se disponibilní částka o další statisíce.

Zaplaťte své dluhy provozováním nemovitosti

Novelizace tohoto stavu dává do rukou vykonavateli exekuce nástroj, pomocí kterého je možné výnosem z provozu majetku povinného uhradit jeho závazky bez nutnosti prodeje majetku, podstatně produktivněji využít jeho vlastnictví a mnohem lépe optimalizovat dopad exekučního řízení na povinného.

Není to lék pro všechny

Bohužel popsaná technika se asi nebude moci použít pro všechny povinné a všechny jejich nemovitosti. Důležitým aspektem posouzení zda použít dražbu nebo správu bude ekonomické srovnání obou variant. Zkrátka pokud bude nemovitost (například. činžovní dům) vydělávat dost na to, aby se dala uhradit exekuce v únosném termínu (záleží na zvážení exekutora), bude možné takový způsob aplikovat.

Nabízí se však jiná otázka.
Exekutorské úřady jsou dnes velmi vytížené. Ročně je nařízeno více než půl milionu exekucí a jejich zpracování klade vysoké nároky na organizační a personální potenciál exekutorských úřadů. Správa majetku znamená v podstatě jeho provozování za účelem dosažení zisku (podnikání s ním) a přináší všechny obvyklé povinnosti a úkony, spojené s takovou činností. Otázka zní, zda budou mít Exekutorské úřady dostatek prostoru pro realizaci vymáhacího procesu touto cestou.

Publikovali jsme pro Vás

About the author

bobo administrator