Novela zákona o spořitelních družstvech č. 87/1995 Sb.

Novela zákona o spořitelních družstvech č. 87/1995 Sb.

Historie spořitelních družstev a záložen (lidově též kampeliček) sahá až do 50. let 19. století, kdy se o jejich zavedení zasazoval František Cyril Kampelík, jehož příjmení se stalo synonymem a mnohdy i součástí názvu vznikajících spořitelních družstev. První oficiálně založenou se stala roku 1858 Občanská záložna ve Valašimi. Jejich rozmach pokračoval v dalších letech takovým tempem, že v roce 1913 byl jejich počet vyšší než 5000.

Co je a jak funguje spořitelní družstvo

Družstvo, jak už napovídá jeho název, sdružuje určitou skupinu osob za určitým účelem. V případě Spořitelního družstva za účelem zhodnocení finančních prostředků.
Jeho členy jsou tedy v první řadě občané, kteří mu svěří své peníze k tomu, aby je zhodnotilo a vyplatilo roční výnos. Druhou skupinu členů tvoří zase osoby, které naopak takto vložené finanční prostředky čerpají ve formě nebankovních úvěrů za které platí úroky. Zisk z těchto úroků slouží k pokrytí výnosů vkladů členů a k ostatním nákladů, kteréspořitelní družstvo musí na svou činnost vynaložit.
Zjednodušeně si tedy spořitelní družstvo půjčí peníze od svých členů-vkladatelů a půjčí je svým členům-dlužníkům. Dá se tedy říci, že vklad finančních prostředků je jakousi alternativou ke zhodnocení peněz v bankách.

Je lepší spořitelní družstvo než banka?

Na tuto otázku není tak snadné odpovědět ani se jí nebudeme v tomto článku hlouběji zabývat. Obě instituce pracují s penězi vkladatelů jiným způsobem a nabízejí odlišné parametry, které mohou být vkladateli vnímány odlišným způsobem. Nejčastěji porovnávanými vlastnostmi jsou asi míry zhodnocení vkladů (úroky) a bezpečnost vložených investic.
Spořitelní družstva mají s bankami stovnatelnou bezpečnost vkladů, nicméně míra průměrného zhodnocení vkladů spořitelního družstva je proti bankám až několikanásobně vyšší. Dá se s úspěchem konstatovat, že zhodnocení finančních prostředků ve spořitelním družstvu je jako jedno z mála konvenčních forem zhodnocení schopno udržet, na rozdíl od bankovních ústavů, míru zisku nad úrovní inflace. Není težké uhodnout, že vyšší míra zhodnocení vkladů je trnem v oku bankovním domům a v duchu tohoto existuje určitý tichý tlak na eliminaci takového konkurenčního prostředí.

Čím se liší nabídky Spořitelních družstev od bank

Nabídky Spořitelních družstev se od zhodnocení v bankovních domech se liší především úrokem, kterým jsou svěřené finanční prostředky na termínovaných vkladech zhodnocovány.
Jak se úroky termínovaných vkladů spořitelních družstev a bank liší můžete sami vidět v následující tabulce. Tabulka obsahuje pouze příklady nejvyšších zhodnocení a pro sjednocení jsme zvolili stejnou výši vkladu na stejné období 5 let.
Údaje v tabulce jsou platné k datu vydání článku.

Spořitelní družstvo nebo bankaVkladProduktMax. úrok
D
r
u
ž
s
t
v
a
ANO spořitení družstvo200.000,-Termínovaný vklad3,6%
AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo200.000,-Termínovaný vklad3,4%
Záložna CREDITAS, spořitelní družstvo200.000,-Termínovaný vklad3%
B
a
n
k
y
J & T BANKA, a.s.200.000,-Termínovaný vkladový účet pro klienty
privátního bankovnictví
2,65%
Evropsko-ruská banka, a.s.200.000,-ERB Termínovaný účet2,2%
Raiffeisenbank a.s.200.000,-eKonto Flexi s bonusem1,5%

Z tabulky je zřejmé, že spořitelní družstva dokáží vygenerovat vyšší zisk než nejvyšší nabídky bank, což v určité míře pro banky znaméná nebezpečí ztráty klienta, který se rozhodne jít za vyšším úrokem v takto konvenčním typu zhodnocení vkladů.

Opravdu pracují spořitelní družstva tak špatně nebo jsou důvody novelizace trochu jiné?

Oficiálně deklarovaným důvodem pro navrhované změny zákona o spořitelních družstvech je uvedení tohoto segmentu finančního trhu do souladu s požadavky Mezinárodního měnového fondu a principy World Council of Credits Unions společně.
Je jasné, že připravovaná novela zákona o spořitelních družstvech velmi důrazně zasáhne do jejich podnikání. Možná je omezí natolik, že jejich existence bude více méně nejistá.

Nechceme spekulovat o skutečných důvodech připravované novelizace zákona o spořitelních družstvech, proto jsme požádali čelní představitele dvou z nejvýznamnějších spořitelních družstev aby se k této situaci vyjádřili. Jejich vyjádření k tématu připravujeme a zveřejníme ho v podobě dalších článků v rámci několika dnů.

Vývoj novely zákona o spořitelních družstvech je možné sledovat na webové adrese https://apps.odok.cz/kpl-detail?pid=KORN9HZGTLGV.

Mohlo by Vás také zajímat

Průvodce produktem nebankovní půjčky Na internetu, v novinách, vlastně všude kam oko dohlédne jsou vidět nejrůznější typy a podoby Nebankovní půjčky jako by jich existovalo snad 100 druhů...
Podvodné praktiky zprostředkovatelů 1. dí­l... Způsobů jak vydělat na lidské důvěřivosti či nevědomosti je nepřeberné množství­. I když se zaměří­me pouze na oblast zprostředkování­ půjček, najd...
Lichva sem, lichva tam Už po několik století se lidstvo setkává s pojmem lichva a lidmi, kteří se touto činností zabývají. Dřevořezba Lucase Cranacha zobrazuje, jak již K...
Nenechat se odbýt při sjednávání­ smlouvy Jední­m ze sekundární­ch druhů podvodných jednání­ při poskytování­ mimobankovní­ch financování­ (úvěrů) je taktika podepište rychle, nemáme čas. Je ...
Další novela zákona o spotřebitelských úvěrech... Neuplynulo ani několik let a máme tu další novelizaci zákona o spotřebitelských úvěrech a ostatních dotčených zákonů, slangově nazývanou jako zemětř...
Exekuční revoluce? Minulý měsíc proběhlo zasedání Ústavně právního výboru, kde se řešily hlavně exekuce. Co se tedy snad změní? Ze zablokovaného účtu půjde splácet dl...
×