Wüstenrolt Group a Golden Prize Company – další­ z nekonečné řady podvodů

Bybobo

Wüstenrolt Group a Golden Prize Company – další­ z nekonečné řady podvodů

Wüstenrolt Group a Golden Prize Company - další­ z nekonečné řady podvodůDošlo na další z řady podvodných firem, které parazitovaly na nevědomosti a bezvýchodné situaci mnoha lidí v ČR.
Není snad na trhu obchodní odvětví, ve kterém by se takové podvody dělaly snadněji, než ve finančnictví.

Někdy až sebevražedná touha po penězích či tlak vyvíjený vymáhacími mechanismy jsou tak silné, že mnohdy zbavují občany jakýchkoli pudů sebezáchovy a ti jsou pak schopni uvěřit i takovým nesmyslům, které produkovaly zmíněné firmy GOLDEN PRIZE & Company s.r.o. a Wüstenrolt Group s.r.o. alias Liadios Czech s.r.o.

Pojem “Vratná záloha”

Každý podvodník musí vždy vymyslet způsob, jak připravovat své klienty o peníze,
aniž by pro ně cokoli udělal. V podstatě tedy musí stanovit nějakou finanční částku,
kterou bude požadovat před vykonáním sjednané služby, a kterou musí nějak zdůvodnit
a pojmenovat.
Termín Vratná záloha se k tomu výborně hodí. Vratná záloha vytváří dojem a pocit bezpečí, který pramení z chybného předpokladu, že je finanční obnos věnovaný takovému podvodníkovi, opravdu v případě neúspěchu vrácen. Opak je samozřejmě pravdou.

Jak podobné firmy fungují

Pro zajištění produktivity takového podvodu je třeba vytvořit dojem seriozity a dobrých úmyslů. Takový podvod je schopen vygenerovat v poměrně krátké době (v řádu měsíců) až miliónové částky, takže se v každém případě vyplatí výraznější investice. Není tedy nic jednoduššího, než vytvořit například skupinu webových stránek, které budou různou formou takovou firmu vychvalovat, a diskusí, ve kterých budou smyšlení lidé říkat, jak byla půjčka bezvadná, jednoduchá a rychlá. Člověk, který pak hledá na internetu, dostává samé podvržené informace a je takto “ubezpečen”, že mu nic u takové firmy nehrozí a její podvodné nabídky využije.
Lidé slyší to, co si přejí slyšet. Chtějí věřit tomu, co jim takové firmy nabízejí, a proto jsou podobné podvody tak snadné a lukrativní (pokud nebereme v úvahu jejich občasné konce).
Takovému klientovi pak stačí přečtení několika vychvalujících příspěvků typu “Moc mi pomohli…, Úvěr je bezvadný…, Nejsou to žádní podvodníci…” a je ochoten jim darovat často i desetitisícové částky.

Co na to naše legislativa?

Dá se říci, že po letech ignorace a klapek na očích se trochu začíná snažit. Problémy
s odhalováním podvodů podobných Wüstenrolt Group a Golden Prize Company tkví
ale v legislativě samotné, protože je prakticky nemožné v zárodku takové podvodné jednání ze strany příslušných orgánů identifikovat. Dohoda mezi klientem a podvodníkem (je-li vůbec sjednána písemnou formou) se může jmenovat jakkoli. V dnešní době je krajně nevýhodné pro podvodníky sjednávat Zprostředkovatelskou smlouvu, protože novelizace zákona o spotřebitelských úvěrech výslovně zakazuje inkaso jakýchkoli plateb v rámci takové smlouvy. Musí se tedy peníze získat na základě jiného důvodu, a tady se samozřejmě fantazii meze nekladou. Podrobněji se věnujeme některým podvodným technikám v článcích Podvodné praktiky zprostředkovatelů 1. díl a Podvodné praktiky zprostředkovatelů 2. díl.
Dvě strany si dnes mohou sjednat do určité míry jakoukoli dohodu (smlouvu).
Pokud na přípravě celého obchodu spolupracuje právník, je pak téměř nemožné
ze strany nejenom klienta, ale i orgánů činných v trestním řízení takové jednání identifikovat v řádu jednotlivých případů. Příznivější situace je až ve chvíli, kdy se objeví větší množství takto podvedených lidí, a je možné u podvodu najít společné prvky, podle kterých se podvody dají už spolehlivě rozpoznat.
V podstatě to tedy znamená, že se musí nejdříve napálit stovky či tisíce lidí, aby bylo možné podvodníky pochytat a potrestat. Nejinak tomu bylo i u společností GOLDEN PRIZE & Company s.r.o. a Wüstenrolt Group s.r.o., následně Liadios Czech s.r.o..

Fakta

V těchto dnech (09/2013) stíhá POLICIE ČR dva šéfy uvedených dvou firem za rozsáhlé úvěrové podvody. Jsou jimi sedmatřicetiletý B.R. a osmadvacetiletý J.V. z Brna, kteří svou podvodnou trestnou činností připravili od května 2010 celkem 2364 zájemců
o půjčku
o neuvěřitelných 16,5 milionu Kč! Všem těmto svým klientům přislíbili získání výhodného úvěru, a za tímto účelem podvodně inkasovali od těchto zájemců poplatky předem, a to ve výši od 3 500 do 20 000 Kč (dle výše požadovaného úvěru). Slibovaná půjčka nebyla však nikdy vyplacena ani jednomu z podvedených klientů.

Pro tyto plánované úvěrové podvody byla účelově založena v březnu 2010 firma GOLDEN PRIZE & Company s.r.o. Svoji “podnikatelskou činnost” spustili v květnu 2010. Do firmy byl jako statutární orgán nastrčen samozřejmě bílý kůň.
Když se tato firma dostala do potíží, nahradila ji společnost Wüstenrolt Group s.r.o. Jednatelem samozřejmě taktéž bílý kůň. Tato firma se pustila do již zavedených úvěrových podvodů ještě tvrději tím spíše, že byla pro tento účel založena firma s velmi podobným názvem solidní firmy Wüstenrot, jejíž dobré jméno zneužili ve svůj prospěch. Pod tímto názvem páchali trestnou činnost od září 2011 do července 2012.

Když tito dva vykutálení šéfové uvedených firem zjistili, že i název Wüstenrolt Group je
v síti internet propírán a označován podvedenými klienty jako podvodná firma, kdy již bylo na firmu podáno několik trestních oznámení, koupili tzv. Ready Made společnost Liadios Czech s.r.o., kdy sázeli na skutečné datum vzniku (historii) firmy – 2008.
Tato firma však činnost již nevyvíjí.

Oběma podvodníkům hrozí 10 let vězení. Orgány činné v trestním řízení však zřejmě
při počtu téměř 2,5 tisíce podvedených s celkovou škodou ve výši 16,5 milionu korun “neměly důvod” k uvalení vazby. Je velmi nepravděpodobné, že by se byť jeden jediný podvedený klient (z neuvěřitelného počtu 2 364 podvedených) ztotožňoval s názorem,
že zde není důvod vazby. Za prvé je při tomto počtu podvedených důvodná obava,
že se tito pánové budou snažit na svobodě svědky ovlivňovat, a za druhé je zde velmi pravděpodobné, že se budou skrývat za účelem vyhnutí se trestu. Hrozí jim deset let! Přesto soud “neshledal” důvod vazby a oba podvodníci, kteří páchali prokazatelně úmyslně, s plným vědomím a předem velmi pečlivě připravenou podvodnou činnost více než 2 roky, jsou stíháni na svobodě! Jak je známo, s jídlem roste chuť, takže…. mějte se na pozoru!

Jak se bránit

Různé rady a návody, jak se nenechat napálit podobnými podvodníky, byly na internetu publikovány snad již tisíckrát. Stačí zadat podobný výraz do vyhledávače a máte čtení
na celý den. Zdá se, že to však stejně nestačí.
Podvody ve finančnictví u nás bují již více než desetiletí a neustále se vyvíjejí ke stále vyšší dokonalosti. Jakmile je odhalen jeden, další jej nahradí a dokud budou v ČR lidé ochotni dávat peníze předem za nic, budou tu i podvodníci, kteří budou ochotně takové peníze od nich brát. Takže: neplaťte poplatky předem, i kdyby Vám někdo sliboval půjčku pouze na OP či pouze na směnku, tzn. bez příjmů, bez registrů a bez zajištění nemovitostí. Investor s takovými podmínkami pochopitelně neexistuje!

Publikovali jsme pro Vás

About the author

bobo administrator