Zákaz zcizení nemovitosti

Bybobo

Zákaz zcizení nemovitosti

Další nástroj nahrávající ne jen bankám je díky novele zákona (č. 89/2012 Sb., občanský zákoník) ZÁKAZ ZCIZENÍ. V případě bank jde již o třetí zápis do listu vlastníka, tedy kromě klasického zástavního práva a zákazu zatížení.

Co zákaz zcizení přináší?

Zákaz zcizení nemovitosti Vás omezuje v nakládání s nemovitostí. Znemožňuje prodej nemovitosti, nebo i darování a směny, v rámci některých užších výkladů je možnézákaz zcizení chápat i jako zákaz pronajmutí nemovitost.

Řešení zákazu zcizení

Všechny tyto kroky můžete provést po jednání s bankou a to za předpokladu, že banka tento zápis vymaže. Doufejme, že banky budou v tomto ohledu rozumné a nenastane situace znemožňující nakládání s nemovitostí dle aktuální potřeby každého majitele nemovitosti.

Ochranná lhůta

Součástí zákazu zcizení je 20-ti denní ochranná lhůta, ta brzdí katastr nemovitostí, protože od podání návrhu na vklad se po dobu trvání této lhůty s nemovitostí vůbec nic neděje. Po uplynutí 20-ti denní lhůty je tedy možné upravovat zápisy na listu vlastníka.

Počítejde i se sdržením ze strany katastru

Bohužel může nastat i situace, kdy se tato lhůta může i razantně prodloužit a to až na dobu několik měsíců. Toto prodloužení nastává v případě, že katastr nemovitostí je zahlcen úkoly.

Společně se zákazem zatížení, jsou tato opatření velice silné zbraně pro banky, které mohou ovlivnit refinancování hypotéky.

Publikovali jsme pro Vás

About the author

bobo administrator