Zákaz zatížení nemovistosti

Bybobo

Zákaz zatížení nemovistosti

Pojem zákaz zatížení je nový způsob jak si pojistit nemovitost proti refinancování úvěru u jiné banky. V praxi nejde o nic jiného než zdržování a hru o nervy klientů bank.

Zákaz zatížení je věcné břemeno, takže se zapíše do LISTU VLASTNICTVÍ nemovitosti a tudíž je závazné pro KATASTR NEMOVITOSTÍ.
Každá banka podává zcela jiné vysvětlení toho kroku, ale pravý důvod ovšem neřeknou.Ve své podstatě si díky zákazu zatížení banky protiřečí, tedy s tvrzením, že po skončení doby fixace můžete využít možnosti převést svůj stávající úvěr k jiné bance za účelem zlevnění stávajícího úvěru a to právě díky nástroji ZÁKAZU ZATÍŽENÍ.

Jak tedy zákaz zatížení vypadá v praxi?

Uvedeme klasický případ, jak funguje získání hypotéky u banky.
V bance si zažádáte o úvěr ručený nemovitostí a ten Vám bude schválen, to ze strany banky znamená následující kroky.

  • Zástavní právo

    To slouží k upřednostnění věřitele v případě, že dojde k zabavení nemovitosti. Česky řečeno jde o to, že si banka na základě zástavního práva vynutí první pozici v případě zabavení nemovitosti. Toto je běžná praxe, kterou vykonávají v podstatě všechny subjekty při poskytování úvěrů. Zástavní právo se zapisuje jako věcné břemeno do LISTU VASTNICTVÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚŘADU.

  • Zákaz zatížení

    Je další věcné břemeno zapsané na LIST VLASTNICTVÍ. V praxi a zjednodušeně řečeno jde o zakázání připsání dalších břemen do LISTU VLASTNICTVÍ. A tady nastává problém celého tohoto tématu.
    V případě, že si budete chtít převést svůj úvěr k jiné bance kvůli nižší úrokové sazbě, která znamená Vaší úsporu, narazíte na problém. Zákaz zatížení nedovolí nové bance zapsat si své zástavní právo na LIST VLASTNICTVÍ a začíná kolotoč schůzek, nervů a nejistoty. Nová levnější banky si také bude chtít pojistit své právo pro případ zabavení nemovitosti ve formě ZÁSTAVNÍHO PRÁVA, ale ZÁKAZ ZATÍŽENÍ od první banky tento krok v podstatě neumožňuje, protože nepřipouští zapsání 3. osoby na LIST VLASTNICTVÍ.

  • Zákaz zcizení

    O tomto pojmu se dočtete >>ZDE<<

Zákaz zatížení upravuje zákon č. 89/2012 Sb. Občanského zákoníku.

Dle vyjádření odborníků ze světa financí a také vyjádření advokátů si tímto způsobembanky zavazují své klienty proti možnosti refinancování. Bohužel jim musíme dát za pravdu, neboť banky díky této novele opravdu mohou znemožnit refinancování úvěru u konkurence.
Jaká bude situace, se ukáže již letos, protože u spousty hypoték skončí jednoroční doba fixace, jak se banky postaví k refinancování je ovšem otázka, kterou zodpoví čas. Může nastat situace, kdy klienti bank budou volit soudní cestu řešení celé situace, nebo se banky umírní?

Jak „se zbavit“ zákazu zatížení?

Řešení je jen jedno a to začít jednat v čas. Každá banka má jiný postup jak umožní převedení úvěru k jiné bance. Začít jednat s oběma bankami alespoň půl roku před vypršením doby fixace je jediné řešení jak si převést úvěr k jiné bance za účelem zlevnění samotného úvěru.

Publikovali jsme pro Vás

  • 22.8.2016 Zákaz zcizení nemovitosti Další nástroj nahrávající ne jen bankám je díky novele zákona (č. 89/2012 Sb., občanský […]
  • 22.8.2016 Princip vyplacení exekuce I exekuce má hned několik řešení, která mohou usnadnit Vaší životní situaci. V […]
  • 22.8.2016 Loan to value (LTV) Jedním z nejpodstatnějších parametrů při posuzování nebankovního zajištěného úvěru je […]
  • 22.8.2016 Registry BRKI, NRKI, SOLUS a CRÚ Před téměř dvaceti lety nebyly na trhu žádné registry klientských informací protože to […]
  • 6.7.2015 Refinancování firemních úvěrů Po více než deseti letech se naše banka rozhodla, že pro ni nejsme již dost dobří, […]
  • 6.7.2015 Pomohli mi Obešel jsem skoro všechny banky a žádal o převedení úvěrů do jednoho. Všude mi řekli, že […]

About the author

bobo administrator